Питання-відповіді Інтерв'ю Всі записи

4

Сова Микола, користувач 1ua
Микола Сова
Тема: ІСТОРІЯ ШПОЛИ

Мій батько – Іван Лютий-Лютенко
Розповідь дочки отамана

Народилася я через два місяці після того, як батько покинув Україну. Так що я знаю про батька із розповіді мами Валентини Колос, рідних і односельчан. Завжди його згадували як добру, порядну, уважну і чуйну людину. У 1925 році ми отримали його останній лист з фотографією. Батько дуже просив маму, щоб вона виховала патріотів України. Отак ми росли і виховувалися біля дідуся, бабусі (Євгенії Трохимівни Цибульської. – Ред.) і мами. Дідусь – Макар Минович Лютий – нам замінив батька. Усе тепло і розум віддавав нам, своїм онукам. До мами нашої ставився як до дочки. 
Так ми жили в Товмачі (Шполянського району. – Ред.) тихо і мирно – до “розкуркулення”. А потім почалися переслідування дідуся і мами. Найбільше діставалося мамі від державних властей. Її називали дружиною зрадника-бандита. Це було не життя, а мука – не тільки для наших рідних, а й для нас, дітей. Так хотілося батьківської ласки... А тут ще й батька називають бандитом. І за що, ми не знали. Вже як підросли, тоді зрозуміли. Люди стали радити мамі, щоб узяла розлучення. Порадившись з дідусем і бабусею, мама розлучилася з батьком заочно, а нас переписала на свою дівочу фамілію. Для нас з братом це був великий удар, тому що ми батька дуже любили і надіялися, що рано чи пізно ми з ним зустрінемося. 
Отак, примирившись зі своїм горем, ми і жили. Дідусь і бабуся на певний час, поки трохи утихомирилося з цим розкуркуленням, поїхали до дочки – Наталії Макарівни Козленко – на Донбас. Потім вернулися і жили у доччиній хаті. До нас дідусь і бабуся ходили майже щоденно. Допомагали нам усім. Дідусь працював у колгоспі. Бабуся хазяйнувала вдома і у нас, бо мама працювала вдень у колгоспі, а ночами шила, тому що податки такі великі були. Ще і дідусь допомагав платити і нас учити. Так ми, примирившись зі своїм горем, і жили, не знаючи нічого про батька. Але ось у 1938 чи 1939 році, точно не пам'ятаю, прийшов лист з Польщі до дідуся. Батько просив дідуся, щоб він вислав йому метрику, і питав, як діти і жінка. Звичайно, ми зраділи, що батько живий. Метрику йому вислали, і мама написала листа від імені дідуся. А через декілька років – ця проклята війна. І от десь у кінці 1941 року прийшов з полону наш сільський хлопець Галушко Дмитро і говорить, що чоловік, який його виручив з полону, дуже похожий на мого брата Олександра. І цей чоловік сказав йому: 'Пам'ятай, що тебе виручив з полону Іван Лютенко'. І ще Дмитро казав, що у нього (Івана Лютого-Лютенка. – Ред.) повна хата полонених, і серед них водянський Барабаш, який дуже хворий. Барабаш йому сказав, що як подужає, то зразу приїде додому. 'А цей Лютенко дав мені документи і харчі на дорогу, і я поїхав скоріше додому', – так розповідав Дмитро Галушко.
Дійсно, десь через неділь дві чи три приїхав Барабаш, який привіз лист від батька і фотографію батькової дружини і сина Юрка. Батько просив маму, аби вона йому простила, що він женився. Їй цього листа довго не давали, а згодом дідусь дав. Мама сказала, що інакше і не могло бути, тому що чоловік сам так довго не буде, та ще й в чужому краї. Але після цього довго плакала. Дідусь сказав: 'Я тобі співчуваю, дочко, але в цьому нічим не можу допомогти'. 
Приїхали з полону ще калигірці, шполяни і, здається, з Матусова. І усі говорили, що виручив їх з полону Іван Лютенко. Фамілії я їх не знаю. Шполяни їздили до батька по соду, сіль, серпи. Це ж була війна. Не було у нас нічого, отож люди шукали собі кусок хліба і грошей для щоденного прожиття. 
У другий набір до Німеччини попав і мій брат Олександр. Коли переїхали польський кордон, то ешелон довго стояв і брат цим скористався, вийшов надвір ніби по своїй нужді... Вийшов на дорогу, спинив машину грузову, попросився до Холма. Польську мову він трохи знав. Отак і доїхав до Холма. Адресу батька він знав. І знайшов його дім. 
Батька дома не було, а були гості. Вони взнали зразу, що це син Івана Макаровича. Всі його вітали. А тут незабаром і батько прийшов. Також зразу узнав свого сина. Батько його і цілував, і щипав, і кусав, і плакав, і радів. 
Батько пишався сином. Олександр був культурний, вихований, грамотний. Не вмів тільки панночкам руку цілувати.
Отак брат і залишився біля батька. Поки жили у Польщі, то листи одержували часто. А після був перерив.
У 1953 – 1954 рр. був перший лист з Америки від Олександра, де він писав, що у них усі живі, здорові, але у нас вже не було ні дідуся, ні мами. Дідусь помер 1943 року, а мама у 1946 році.
Маму замучили. Їй ще більше стали докоряти батьком (тобто чоловіком. – Ред.). Вони думали, що батько робив на німців. Мамі виповнилося лише 50 років, як вона померла. Звичайно, були і добрі люди, які нам допомагали. Десь у 1960 – 1965 рр. бабусю забрала дочка до Шполи, де жила сама, а потім переїхали у Київ, де бабуся і померла. Труну привезли до нас додому, в Товмач, попрощалися і похоронили бабусю у Товмачі, біля дідуся. Листи від батька стали ходить регулярно, а потім і почав нам батько висилати посилки. А в 1981 році запросив мене до себе. І от я одчаялася поїхати в таку даль, бо так хотілося побачити батька. І я на 59 році свого життя побачила вперше свого дорогого і такого жаданого батька. 
Поїхала я з меншою дочкою Валентиною. Зустріч була і тривожна, і радісна. Батько водив нас і в український ресторан, і в церкву, і український клуб, і до своїх знайомих. Батька дуже поважали всі українці, які там жили. Познайомив нас з паном, нині покійним, Михайлом Дорошенком, з його сином і невісткою. Батько був добрий розказчик. Як зачне розмовляти, то як вода в річці біжить, так біжать його слова. Де вони тільки бралися, ті слова?! І слова такі розумні, ділові. Батько говорив, щоб діти і онуки училися і пам'ятали, хто наші вороги. Говорив: 'Бережіть Україну, не давайте на поталу її москалям'. Зустріч була радісна, а прощання зі слізьми. Батько плакав, казав, що до нас уже звик, як тепер буду? Я говорю, ми ще побачимося, може, Ви до нас приїдете. Я б тільки хотів померти в Україні, каже, але боюся туди їхати, бо старий. Якби молодший, то поїхав би, може. Ще й повоював би, хоч словами, з цими москалями. Дочки мої обидві їздили, як дідусь був хворий...
Батько помер 20 березня 1989 року на 92 році життя (син Юрій твердить, що 19 березня.



о йому небесне і земля пухом.




26 вересня 2011

Сова Микола, користувач 1ua
Микола Сова
Тема: ІСТОРІЯ ШПОЛИ

http://ukrlife.org/m... width='18' height='15' alt=''>

Роман КОВАЛЬ
КОЛИ КУЛІ СПІВАЛИ 
Біографії отаманів Холодного Яру і Чорного лісу

Іван Лютий-Лютенко, звенигородський отаман

Іван Лютий впродовж свого майже столітнього земного шляху повсюдно творив навколо себе українське життя – життя справедливе, братерське, щедре на чин і офіру. Хоч і доля засудила Лютого-Лютенка на довічне вигнання, що тривало 66 років, – навколо нього завжди була Україна: і в Польщі, і в Німеччині, і в США, ба навіть в Африці. 
Народився він 24 червня 1897 року на Звенигородщині в Капустянському лісництві, де працював лісником батько – Макар Минович. Мама, Євгена Цибульська, походила з родини заможних хліборобів звенигородського села Товмач.
Іван закінчив земську школу (чотири класи), згодом курси Паршина в Москві. Окрім диплома за шість гімназійних класів, отримав із Московського навчального округу привітання, оскільки був визнаний найкращим студентом з математики. Опріч математики, Іван дуже любив спорт. Ще навчаючись, він викладав теорію фізичного виховання і вів практичні заняття. Тут виявилося його уміння подавати команди. 
Тим часом розпочалася Світова війна. Під впливом російської пропаганди Іван Лютий-Лютенко вирішив іти на фронт. Його приписали до 55-го полку піхоти на Ходинці під Москвою – в команду “вольноопрєдєляющіхся”, а на фронті зарахували до 8-го Московського гренадерського полку.
Якось під обстрілом німців (разом з солдатами) він зняв із колючого дроту трупи російських офіцерів. За це був представлений до нагороди та ще й отримав право продовжувати навчання в Тифліській школі прапорщиків.
На Кавказ поїхав через рідне село. “Це була неймовірна несподіванка. Мене ніхто не чекав і не сподівався зустрічати, – згадував Лютий-Лютенко. – І раптом я до хати!.. Радість, утіха, обійми, цілування і сльози, рясні сльози матері й сестри, що з радості й говорити не могли”1. 
Побувши вдома два дні, Іван через Харків та Ростов-над-Доном поїхав до Тифліса. У школі вільних місць не виявилося, і юнака відправили в Омську школу прапорщиків. Через вісім місяців здійснилася мрія сільського хлопця – він став офіцером.
Юрій отримав призначення до Києва. “У Києві, – пише він, – комендантом тоді був німець Медер, а штабс-капітан Олександр Загродський був у нього одним із ад’ютантів. Медер був дуже суворий і вимогливий до солдатів. Мене призначили до складу 2-ї дивізії, що стояла в Ромні на Полтавщині. Прибувши в Ромен, я зголосився у штаб дивізії. В канцелярії були офіцери – генерал і полковник, а збоку сиділи якісь дівчата-панянки. Мене запитали, де я хочу служити – в Умані чи в Черкасах? Слухаючи нашу розмову, дівчата перекидалися стиха між собою словами, сміючись, а потім одна з них і каже до мене:
– А чого то ви цвенькаєте по-чужому?.. Ви ж українець!..
Тут і офіцер, що оформляв мої папери, заговорив до мене по-українському. Це було для мене дуже дивною і дуже милою несподіванкою, якої я і думкою не міг припустити, а не те що почути. Після оформлення паперів ми пішли всі разом на вечерю”2.
Івана призначили помічником командира 12-ї роти 290-го полку, що дислокувався в Черкасах. Прослужив він на цій посаді півроку. А тоді… тоді прогриміла Лютнева революція.


В Армії УНР

Невдовзі 290-й полк очолив Володимир Сікевич, який визнавав Центральну Раду. За її наказом повів свою частину проти більшовиків, що наступали з Харкова. Неподалік Гребінки зустрілися… “Частини їхні складалися переважно з малоросів і свідомих українців, але збаламучених принадною пропагандою большевицьких агітаторів, які обіцяли безтурботне райське життя після остаточної перемоги совєтської влади. Розгорівся завзятий бій, в якому я був поранений у ногу”, – згадував Лютий-Лютенко3. 
Одужавши, Лютий-Лютенко повернувся до полку. Невдовзі він вже бився проти більшовиків неподалік станції Бобринської. “Це були переважно червоні матроси з Чорноморської фльоти, – розповідав він. – І хоч вони були регулярні фронтовики, “купані в морі, сушені бурями і гартовані сонцем”, як любили чванькувато підкреслювати, та на суші вони показалися неповороткими, а в деяких ситуаціях зовсім безпорадними. Ми їх розбили вщент!”4
За Директорії сотник Лютий-Лютенко отримав призначення на посаду командира 25-го Черкаського куреня, що дислокувався у Смілі. “За яких два-три місяці, під безперервним вереском большевицької пропаганди, в батальйоні залишилося всього-на-всього 27 козаків, а решта, здеморалізувавшись… порозбігалися “грабувати награбоване”. Одного разу, на вузловій станції Цвіткове, зустрілися ми з дезертирами, що, залишивши фронт, зі зброєю в руках і в повному виряді їхали цілим ешелоном. Просяклі наскрізь большевицькою пропагандою, вони, в основному росіяни, взялися зривати з нас офіцерські погони і жовто-блакитні відзнаки. Мій товариш вихопив шаблю і відтяв нахабі руку, що простяглася до його мундира. Зчинився гармидер з “общєпонятнимі” матюками, здавалось, спалахне бій і кровопролиття. Але зразу, ніби на якусь команду, дезертири притихли. Мабуть, побоялися битися з нами...”
Відступаючи разом із Запорозькою дивізією під командою Олександра Загродського на Христинівку, Лютий занедужав на тиф. Залишивши товариша в уманській лікарні, запорожці помандрували далі. А в Умань вдерлися москалі. “В першу чергу кинулись вони до шпиталю виловлювати хворих старшин, перевіряючи руки всіх хворих... – згадував сотник. – Якщо на руках були мозолі, тверді і порепані долоні, то цей для них був “свой”, “наш”. Коли ж руки були чисті, гладенькі, без мозолів, то власників таких рук большевики вважали за “білоручок”, панів-неробів, експлуататорів “робочого класу” і... починали “кошерувати” на допитах, а непритомних і ослаблих, що не могли встояти на ногах, стріляли просто в ліжках”5.
Лютого врятувала сестра милосердя. Вона забинтувала йому обидві руки по лікті, мовляв, вони знівечені вибухом міни...


Вдома

Лікувався в уманській лікарні Іван цілий місяць. Потім знайомі перевезли його на хутір, що входив до місцевості, де разом із братами Дерещуками партизанила отаман Маруся. За місяць Лютого-Лютенка перевезли до Мокрої Калигірки, біля якої “гуляв” отаман Гризло, “дуже толковий, розумний чоловік, старий революціонер”6.
І ось Іван переступив поріг рідного дому... А “по селах лунала стрілянина. Було чути крики, плач дітей, голосіння-благання жінок і гавкіт собак. Це був розгул большевицьких “карательных отрядов”. І так день-у-день”7.
Лютий-Лютенко зустрівся із Семеном Гризлом, який розповів про своє “лісове мистецтво”, про засади повстанського руху... Отаман наполягав, щоб Іван як сотник перебрав на себе командування повстанцями... Лютий-Лютенко обіцяв, що очолить, але згодом. “А тут що день, то й нові вісті. І всі сумні, страшні, жахливі. То тут, то там десь над селом чи хутором червонять небо заграви пожеж. Чути стрілянину. Виють собаки – довго й різноголосно, що аж лячно стає на душі”8. 
Раптом усе стихло. Більшовики десь зникли. Й Іван вирішив одружитися. Але не з дочкою священика, як умовляла мати, а з сільською дівчиною Валентиною Колос.
А до сотника продовжували приїжджати посланці від різних повстанських ватажків із пропозиціями йти до лісу. Влада ж весь час змінювалася. Ніхто довго не засиджувався в селі: день-два, від сили тиждень – і нова “власть” чимчикує далі, уступаючи місце іншій.
Відсутність порядку завжди на руку злочинцям. Знайшлися ласі до чужого і в Товмачі. Колись вони грабували поміщицькі маєтки, потім взялися за заможних селян, а тоді вже й за інших. Одного разу до господи Лютих зайшли місцеві дядьки:
– Іване Макаровичу, ви ж офіцер... Робіть щось! Дивіться, що робиться... Стріляють, грабують серед білого дня, на очах убивають людей... І Бога не бояться... Організуйте нас!
Останнім поштовхом стало вбивство односельчанина Василя – доброго і працьовитого господаря, який часто дорікав бандитам за грабунки, соромив їх.
Нарешті терпець у хліборобів урвався. Одного разу, коли удосвіта розбишаки верталися додому з награбованим, їх чекало близько тисячі озброєних односельчан. Всіх бандитів (35 осіб) переловили і, попри благання священика, на другий день розстріляли за селом, довкола глинища.
За тиждень розстріляли ще сімнадцятьох... У сусідніх селах робилося те ж саме: селяни карали на смерть збільшовичених односельчан-грабіжників. “От до чого привела більшовицька наука “Грабуй награбоване!”, – підбив підсумок Іван Лютий-Лютенко9.
Незабаром село знову зайняли більшовики, почалися масові арешти, і Лютий-Лютенко, щоб уникнути в’язниці, пішов у ліс.


На повстанській стежці

На стрімку повстанську стежку Іван Лютий-Лютенко став 1919 року, взявши собі ім’я легендарного ватажка гайдамаків ХVIII ст. Івана Ґонти. Продовжити збройну боротьбу після тяжкого поранення в лавах Армії УНР спонукали масові розстріли, скоєні більшовиками у селі Товмач, звідки походила його дружина. Того дня каральний відділ червоних розстріляв кожного десятого селянина.
Подібні розправи москалі здійснили і в інших звенигородських селах та містечках. Зокрема, у Мокрій Калигірці більшовики розстріляли сімнадцять українців і п’ятьох євреїв, які шили для повстанців чоботи й одяг. За цей злочин Лютий-Лютенко і Семен Гризло мусили помститися.
Нашвидкуруч зібрали в Сухій Калигірці понад тисячу козаків. Близько третьої ночі, знявши застави, наскочили на заспаних москалів. Мало кому з клятих напасників пощастило врятуватися. Як зійшло сонце, гайдамаки пішли на пошуки тих, що поховалися в ярах. Знаходили і безжалісно добивали.
Вістка про славну перемогу блискавично рознеслася по селах. І до Гризла та Ґонти звідусіль почали сходитися гайдамаки. 
Нові бої з червоними не забарилися. “Большевицькі частини складалися з ідейних добровольців, що відбули військову службу, велика більшість із них і на фронтах побувала, отже – фахова, кваліфікована армія забіяк та горлорізів, – писав Лютий-Лютенко. – А наші повстанці-партизани – це в основному “зелепухи”, новачки у воєнному ділі. Навіть не всі уміли орудувати як слід зброєю. Чимало було таких, що, крім обріза, ніколи не тримали в руках іншої зброї. Треба було навчати, як користуватися рушницями та кулеметами різних конструкцій, як кидати бомби, щоб самому себе не зірвати і не покалічити побратимів, як закладати міни і як їх знешкоджувати. Все це забирало багато часу... До того ж ще й амуніції не було в нас достатньо, доводилось щадити. І коли, наприклад, один управлявся у стрілянні чи киданні гранат, то десяток інших приглядалися збоку, як і що коли робиться, чекаючи нетерпеливо на чергу... З харчами клопоту у нас не було. Селяни в усьому нам сприяли. Ніколи ні в чому не відмовляли. Навпаки – самі допитувалися, чого нам бракує, і пропонували все, що мали, бо знали, що ми їх захищаємо... А от щодо зброї та амуніції було скрутно. Рушниці, багнети, шаблі можна було ще роздобути без труду, але кулі до різних рушниць, гранати, кулемети тощо треба було здобувати у большевиків.
Спочатку, як організовувалися повстанці, то кожний, хто йшов до “яру”, приносив із собою зброю... Чимало й селяни привозили, що мали закопане або те, що знаходили випадково, залишене чи загублене військами. Але всі ці запаси скоро зужилися і для нас лишалося єдине “постачання” – відбивати зброю і амуніцію у большевиків. Треба було добре й обережно слідкувати за якоюсь большевицькою частиною і наскочити зненацька, щоб розбити її і захопити в свої руки обоз, де було все те, чого нам дуже дошкульно бракувало”10.
Поблизу Товмача Іван Лютий не оперував. Хоч і називався він отаманом Ґонтою, все ж хтось із селян міг впізнати його і розтарабанити в селі. Тоді й отамановій родині довелося б пізнати, що таке лихо... 
Влітку 1920 року, під час наступу білогвардійців під командуванням генерала Андрія Шкуро, розвідники повідомили, що зі Знам’янки тікають більшовики. Їх було там близько трьох тисяч. Вони мали багато зброї, боєприпасів, харчів і різних товарів. Ґонта, не гаючись, зв’язався з отаманами Загороднім і Заболотним, які тоді стояли у Чорному лісі, щоб разом наскочити на червоних.
“Большевики, мабуть, порахували нас за денікінців... У паніці... залишили нам усе своє добро. Але, втікаючи, зорієнтувалися, що ми нерегулярна армія. Невелика частина їх круто повернула назад та вдарила по нас. Ми большевиків перемогли, але в одчайдушному, завзятому бої і з великими втратами в людях: у нас було коло п’ятдесяти вбитих і дещо менше поранених, а большевики залишили на полі бою понад двісті трупів. Розділивши здобуті трофеї натроє, підібравши своїх убитих та поранених, ми рушили на свою постійну базу в Холодний Яр.
Минуло декілька днів, як до нас примчали повстанці від отамана Яблучка... сповіщаючи, що на станції Бобринській якось дуже підозріло переміщуються большевики, мабуть збираються відступити, і що Яблучко просить нашої допомоги... Ми зразу зібралися й вирушили разом із посланцями... Обміркувавши все як слід, розпланували наш наскок на большевиків так, щоб захопити у свої руки їхній ешелон з амуніцією, зброєю і харчами з найменшою втратою бійців. Наша атака була дуже вдала: все йшло за планом, раптово і точно, без ніяких перешкод... Швидкий і несподіваний удар наш розполохав большевиків, і ми без втрат здобули 50 осідланих коней, кулемети, рушниці й багато ящиків патронів та гранат. Гармати, яких ми не могли взяти, понівечили як могли, замки повитягали з них і взяли з собою, щоб десь по дорозі викинути їх. Різних текстильних матеріалів, консервів, тютюну, вина тощо набрали зо два десятки підвід. Тріумфально упоравшись з усім, без жертв у людях і без ранених, ми з багатющими трофеями вернулися до Холодного Яру”11.
Поблизу Лебединського монастиря загін отамана Ґонти наскочив на великий і добре озброєний відділ більшовиків, який, замість утікати, як це часто бувало, коли повстанці нападали на них зненацька, пішов у контрнаступ. “Тільки-що розгорівся бій, як ми помітили, що на нас наступає інший большевицький загін, – згадував Лютий-Лютенко. – Збагнувши дурне наше становище, ми мирно відступили в балку, і два загони большевиків завзято стріляли один на одного. Коли ж зорієнтувалися, припинили стрілянину і почали зближатися… то вияснилося, що їх небагато й залишилося. Тоді ми вдруге наскочили на них із балки і добили до решти. У цій сутичці не залишився живим ні один... Поплатилися й ми кількома вбитими й пораненими”12.


Рейд на Херсонщину

Розвідка доповіла, що наближаються ешелони з рекрутами. В с. Кальниболото, що на Звенигородщині, повстанці зірвали динамітом залізницю, зупинили ешелони і перемогли у завзятому бою. Втрати більшовиків були значні, але й Ґонта недорахувався десяти козаків.
Рекрутам запропонували прилучитися до повстанського загону або йти додому. Багато хто пристав до партизанів, але необізнаних із військовою справою отаман все ж відпустив.
Загін вирушив на Вільшану – Христинівку, а згодом завернув на Ананьїв. Ніде не було ніякої влади: денікінці відступили, більшовики ще тільки наближались. Отамани Ґонта і Гризло разом з іншими ватажками вирушили у рейд на Херсонщину. По дорозі несподівано зіткнулися з кавалерією богунців і таращанців. Бій складався невдало. Врятувало болото. Ставши в каре, повстанці відбивали атаки зрадників.
“Коні червоних грасували в болоті, застрягали по коліна, місили болото на місці...” Бій був довгий. Партизанів визволила з-під шабель червоних богунців і таращанців кіннота Андрія Гулого-Гуленка. Заскочені несподіваною атакою гулівців, червоні розгубилися. Це підбадьорило повстанців Лютого, і вони розвернулися з каре в бойову лінію. Червоні кавалеристи кинулись утікати, бо знали, що з кіннотою Гулого-Гуленка краще не змагатися13.
Звенигородці їхали селами Херсонщини в напрямку Ананьїва не ховаючись. По дорозі зустрілися з частинами української армії під командою Михайла Омеляновича-Павленка. Радості не було меж!
Повстанці хотіли пристати до української армії, але в цьому, як виявилося, не було потреби. Тоді Ґонта запропонував разом звільнити Єлисаветград. Особливо агітував за цю ідею отаман Чорт (Мелешко). Лютий-Лютенко характеризував його як “дуже розумну людину, відданого українського патріота”14. Але Омелянович-Павленко, посилаючись на план, якого він мусить суворо дотримуватися, не погодився.
Відмова командарма негативно вплинула на отаманів. Дехто вголос висловлював невдоволення і нарікав... 
Так вони і розминулися: рейдуючі частини Армії УНР пішли своєю дорогою, а козаки Лютого і Чорта подалися до німецьких колоній. Колоністи радо прийняли повстанців, щедро даючи продовольство і фураж.
Після сутички з махновцями, які несподівано наскочили на звенигородських повстанців, Ґонта вирішив послухати поради німців залишити “володіння батька”. І своєчасно: махновці вже більшим відділом кинулися наздоганяти, але пізно.
Північніше Умані Лютий прийняв бій із частинами 45-ї совєтської дивізії. Далі шлях проліг через Вільшану, Звенигородку, Корсунь... По дорозі повстанці розбивали дрібніші й більші більшовицькі загони, але й червоні завдавали їм “чимало болючих несподіванок”. Та на місце забитих повстанців ставали інші, зокрема і полонені червоноармійці-українці, тож загін не меншав. Через Черкаси та Смілу повернулися до Холодного Яру, “щоб хоч трохи відпочити від неймовірної перевтоми”15.


Поразка в битві з будьонівцями

У жовтні 1920 року надійшла звістка, що насувається армія Будьонного. Більшість отаманів хотіли зійти з дороги, пропустити їх – нехай б’ються з Врангелем! А партизанам досить і обозів Кінної армії.
Ґонта обстоював іншу думку. Він стверджував, що будьонівці виснажені в тяжких боях з українсько-польським військом та довгим переходом із заходу України на південь. І якщо несподівано на них наскочити з кількох боків, можна сподіватися на успіх.
Лютий не мав рації: досвідчені партизани ніколи не приймають фронтових боїв з армійськими частинами. У них інша логіка: нападати в найслабшому місці ворога, тоді, коли він не сподівається небезпеки, – вночі, в погану погоду...
Семен Гризло резонно побоювався армади вишколених – нехай і потомлених – бандитів Будьонного, тож відмовляв товариша від небезпечної затії: все ж грізна сила стояла перед ними.
Сподіваючись-таки на підтримку побратимів, отаман Ґонта – на свій страх і ризик – загоном у 800 козаків атакував червоних. “Наскок був успішний. Лава будьонівців захиталась... Наш удар зчинив серед будьонівців замішання, хаотичний безлад”. Та вороги зорієнтувались, впорядкували свої лави, кинулися в атаку. Загін Ґонти потрапив в оточення... Допомога від Гризла не прийшла, – Лютий-Лютенко відчув себе зрадженим16.
Бій був упертий. І хоч повстанці Ґонти билися мужньо, їх таки побили. 
Ось як отаман описував останні хвилини поєдинку: “Бій тривав годин три, і прийшов кінець... Я приготувався вмирати. Підповз на якусь крислату й безверху деревину і сів на присторчі, підклавши під себе дві японські бомби. Вирішив умирати, але чекав, щоб довкола мене скупчилося якомога більше будьонівців... Хотілося, щоб моє життя їм дорого обійшлося. І... чудо! Будьонівці на різних віддалях обабіч мене проїхали й поминули, не помітивши... Мені аж соромно стало... Сповзнувши з деревини на землю, перехрестився і подякував Богові за предивне спасіння... Йдучи між трупами, натрапив я на вбитого сотника Петріва зі Шполи. Розривна куля розшматувала його груди так, що серце було видно як на тарілці. Я став на коліна, поцілував його в чоло, перехрестив і пішов далі. По дорозі збирав своїх козаків-недобитків, але, на жаль преболючий, не багато їх живих і здорових назбиралося. Розшукав я і Гризла, полаявся з ним на смерть”17.
Не мав рації Лютий-Лютенко, адже Гризло та Яблучко дотримувалися святих партизанських заповідей – уникати фронтального бою з численнішим ворогом...
Після цієї дошкульної поразки Ґонті вдалося знову зібрати загін – у півтисячі козаків. 
У жовтні 1920 року, коли Кость Степовий-Блакитний склав із себе обов’язки Головного отамана Холодного Яру, постало питання щодо нового керівника.
На військовій нараді в Матвіївці, стверджував підхорунжий Чорноліського полку Михайло Дорошенко в книзі спогадів “Стежками Холодноярськими”, Головним отаманом Холодного Яру було обрано Івана Ґонту18. 
Іван Лютий зазначав, що всі повстанці “були настроєні войовниче протів ворогів. Цілком захищали українські інтереси і старались провадить їх в життя: мова уживалась рідна каждим. Мета всіх їдна – здобути державу рідну… Партізани з населенням їшли рука об руку, скажу так: щоб населення не підтримувало повстанців, то таких не існувало би. Всі прихильно ставились до повстанців, помагали, в скрутний мент ховали і допомагали військам, а також хлібом (і) зброєю, як такова у них була”. Що ж стосується “населення польського і кацапського”, то до них ставлення було таким же, “як до своїх”, головне, щоб вони не підтримували більшовицьку владу19.
“Організація “Холодного Яру” у населення користується повною допомогою. В зазначеному районі (все) організовано так, що наколи б був фронт, то в ньому вибухнуло б загальне повстання”20. 
Холодноярські отамани до кінця залишилися вірними екс-керівництву екс-Директорії, точніше, міфу про національний провід. Лютий-Лютенко стверджував, що станом на другу половину квітня 1922 р. весь район Холодноярської організації стоїть на засадах УНР21.
Хоча офіційно УНР була безвладною на українській території від 21 листопада 1920 року – дня переходу Збруча, – влада її в Україні ще існувала. Останніми представниками влади Української Народної Республіки були отамани. Про них і про повсталу Україну влучно висловився М. Мироненко: “Повстала Україна носія влади вільної, самодержавної нації зве отаманом, часто додаючи до цього слова “батько”, “батьки-отамани”, цим додатком уяскравлюючи єство отаманської влади: повнота влади отамана батьківська, обмежена батьківською розсудливістю і любов’ю”22.
І хай влада УНР існувала переважно в нічний час і в глухих закутинах української землі – лісах, болотах, на дніпровських островах, віддалених хуторах і по селах – вона, нічна влада Директорії, була реальною, караючою і змушувала окупантів зважати на неї до кінця 1920-х років.

Трагедія українських повстанців

На початку 1920-х років совєтська влада завдала підступного удару – і не каральними експедиціями, а новою економічною політикою – так званим непом. 
Переконавшись, що українське село перемогти репресіями неможливо, червоні окупанти підійшли до проблеми з протилежного боку: вирішили дати селянину деякий час пожити – і “продразвйорстка”, тобто необмежений грабунок, була замінена “продподатком”. Селянину дозволили торгувати. І український господар, який знудьгувався за мирною працею, надав перевагу не боротьбі за незалежність, а можливості сито жити в рабстві. 
Селяни швидко розживалися, багатіли. Паралельно зі зростанням добробуту почало змінюватися їхнє ставлення до повстанців, які “заважали” господарювати, наражали їх на небезпеку. Розмовляючи з лісовиками, дядьки вже не виявляли тієї щирості, що раніше, відвертали голови убік, дивилися в землю, а сміливіші з-поміж них відверто казали:
– Покиньте, хлопці, своє діло, з нього нічого не вийде... Ідіть додому – оріть, сійте, збирайте і будете жити як люди. А жити вже можна, хто не лінується. Послухайте нашої ради. Ми зла вам не хочемо...
“Терпко і прикро було слухати такі й подібні поради селян, за волю і долю яких ми, повстанці, жертвували себе самих – билися, вмирали, каліками ставали на все життя, – признавався Іван Лютий-Лютенко. – Та ж ми впродовж років терпеливо переживали неймовірні небезпеки та природні невигоди – бурі, дощі, осінні сльоти, сніговії й морози зимою без ніякого захисту на лоні природи. І за це нам селяни відплачували тепер згірдливою неприхильністю... Але бійці трималися, не зневірювалися і далі переслідували та розбивали більшовицькі каральні загони і пролетарські банди містечкової голоти, яких ставало більше й більше, бо життя по містах настільки гіршало, наскільки кращало по селах... Ситуація для нас різко гіршала. Колись селянство сприяло повстанцям у всьому, співдіяло з ними, постачало харчами, людьми, зброєю, амуніцією... Було тепле й щире ставлення селян до повстанців як до своїх захисників і раптом, спіймавшись на Ленінів непівський леп, – похолодніло, ставало непривітним, а то й ворожим.
Фізично виснажені неспокійним, небезпечним, завжди напруженим життям у невигідних умовах примітивного кочування, беззахисні від холоду, дощів, снігів і морозу, повстанці щодалі все з більшим трудом роздобували харчі і одежу, а села, понищені, спалені, розграбовані бандами, обдерті “продразвьорстками” большевиків, стероризовані, залякані, що ще недавно були такі принишклі, безгомонні, тихі, як після похорону, тепер клекотали рухливим життям, гомоніли бадьоро, зализуючи свої рани, завдані війною, революцією, повстаннями та партизанщиною. Інколи вечорами вже й пісні лунали, а в дні святкові й музики грали до танців. Ми, повстанці, втрачали єдиного союзника, що мали, – село... 
До того ще й чутки день-у-день до нас прилітали про ліквідацію большевиками українських повстанських загонів у різних кінцях України. Ми не мали можливості перевіряти, чи ці вістки були правдиві, чи придумані большевиками, але вони впливали дуже погано на настрій бійців... Безнадійність, зневіра підмінювали козацьку завзятість сумнівами, безстрашні бійці ставали боягузами... Змучені, голодні, брудні, облатані, переночуємо, бувало, покрадьки в стодолах селян, а вставши ранком, просимо, щоб дали поснідати, бо голод – не свій брат. Тут і починалося! Господині, ставлячи на стіл те, що мали, починали нарікати: 
– Доки ж воно буде так тягтися? Це ж не тиждень і не місяць, а роками вже тягнеться! Коли ж цьому всьому кінець буде?!
А господарі дорікали нам:
– Ось самі подумайте: хтось донесе владі, що ви ночували в стодолі та ще й снідали в хаті. Прийдуть, заарештують, і зашморг на моїй шиї готовий!.. Ви нам не захисники, а кара Божа на наші голови!
Дядькам вторували баби гостроязикої вдачі, що словами болючої образи і плачем ранили наші серця.
Все оберталося догори ногами й проти нас.
Раніш селяни, йдучи чи їдучи на базар, мали при собі зброю, і як зустрічалися по дорозі з большевиками, то не втікали, а стріляли, нападали на них. Тепер зовсім не ті стали – примирилися, загосподарювались, стали багатіти, і їхня ненависть повернулась на нас.
Та все ж таки хоч бойовий запал бійців притуплювався, ущухав, але в загальному партизанські загони були ще пружинисті й активні. Не раз, об’єднавшись, нападали більшою силою на якусь міцну большевицьку базу і розбивали її, хоч селяни вже нічим не підтримували нас, навпаки, лаяли:
– Ну й чого ви волочитесь, га? На якого чорта лихого ви людей тривожите і собак дражните?! Ішли б додому, працювали і жили як люди... Досить уже! Майте совість... Ви ж, здається, господарські сини, а не міська босота. Доки ж можна?.. Люди!..
Ми змінили тактику. Старалися обминать села, щоб не стягати на селян большевицької помсти”23.


“Амністія”

Якось дійшла чутка, що з’явився “маніфест Троцького та Якіра про амністію”. Кати українського народу “прощали всі провини” повстанцям – якщо ті здадуть зброю, вийдуть із лісів і виявлять свою лояльність до совєтської влади24.
– Що будемо робити? – розгублено запитували деякі лісовики.
– Я большевицькій амністії не вірю і ніколи не повірю. За кордон також не спішуся... Я ще буду воювати! – відповідав отаман Ґонта. 
Такої думки були й інші командири – Гризло, Карась, Залізняк, Заболотний, Загородній25.
Незабаром до лісового табору Ґонти прибула делегація на чолі з самим Дибенком. “Делегація ще раз запропонувала перемир’я і показала наказ, підписаний трійкою: тов. Л. Троцьким, Балицьким та Якіром. Цим наказом проголошувалась амністія всім повстанцям, які негайно складуть зброю... Війна скінчена, підкреслювала делегація, ми всі маємо включитися у відбудову зруйнованої війною країни. Кожному з нас вільно вибирати собі працю – хто де хоче: хто до червоного війська, хто додому, а хто на виробництво... Оголошуємо вам протягом цілого місяця, аж до першого січня 1922 року, перемир’я. Просимо вас точно його дотримуватись. Так само бажано, щоб і ви вибрали свою делегацію і прислали до штабу дивізії для уточнення переговорів, – продовжував Дибенко, – а ми можемо лишитися у вас, в таборі, закладниками...
Червону делегацію затримали. Вістка про неї блискавично дісталася до загонів Ґонти і Гризла, і багато місцевих повстанців, пройняті духом амністії, почали мріяти про мирну працю у своїй господарці. Деякі козаки, спокусившись приманкою ласкавих слів в оголошеній амністії, збирались залишити загін…”26 
Скликали нараду. Отамани Пилип Хмара та Ларіон Загородній рішуче виступили проти “амністії”. Вони закликали не довіряти підступному ворогові, але частина старшин і козаків, стомлені багаторічною боротьбою, вимагали переговорів. Тож обрали чотирьох делегатів на чолі з ревним прихильником “амністії” сотником Василем Бойком. Залишили двох червоних як заручників – поки не повернуться свої зі штабу дивізії Яхонтова зі Звенигородки.
Повстанську делегацію супроводив один із більшовиків. У штабі червоної дивізії хлопців прийняли гостинно, добре частували і протягом тижня умовляли піддатись і не блукати лісами, а йти цілком певно, спокійно до свого рідного дому. Московські брехуни запевняли, що совєтська влада нікому зла не заподіє.
Наша делегація подякувала за гостинність і запевнила червоне начальство, що відозва про “амністію” буде поширена серед повстанців і хто схоче, той піде зараз, а остаточну відповідь обіцяли дати за два тижні. Пояснили, що цю справу треба узгодити і з іншими повстанськими загонами.
Коли козаки повернулися, отаман Ґонта знову скликав нараду. Голова делегації доповів про переговори і прочитав наказ про “амністію”. Розгорілася дискусія. Більшість була схильна піддатися більшовикам. Іван Ґонта впав у відчай. Нарікав на безнадійний і небезпечний стан, на поразку. Йому було шкода добрих козаків, які “сміливо дивилися в очі смерті, вірили в свою перемогу, вірили, що здобудуть волю Україні. Але зрада союзників, незчисленна сила ворога, і відважні побратими заломилися”27. 
Довірливих чекало гірке розчарування: усіх “амністованих” привезли до Харкова, у в’язницю на Холодну гору, і невдовзі розстріляли. “Смертний присуд їм підписали ті самі, що й “амністію” підписували… Так шанують большевики свої власні закони і так дотримують свого слова честі”28.


Останні дні боротьби

“Нас залишалося менше і менше, – змальовував найтрагічніші дні свого життя отаман Ґонта. – Новобранців уже не було, та ми вже їх і не потребували. Нас большевики били з усіх боків і гонили з місця на місце. Каральні загони большевики збільшили кількістю бійців удвічі, протиставитися їм ми не мали сили і мусіли втікати. В страху не раз, утікаючи від большевиків, що наступали нам на п’яти, пускалися ми на сміливі й ризиковані трюки. Втікаючи інколи від одного загону большевиків, потрапляли в пащу другого, що повз нам назустріч, і якщо не було можливості звернути з дороги набік або було вже запізно це робити, то ми, почіплявши собі більшовицькі зірки й відзнаки, їхали просто на загін. Зустрівшись: “Какой часті?” – чуємо запит. “Развє нє відіш?.. По борьбє с бандітізмом!” – відповідає котрийсь із нас чітко й зухвало.
Так нам щастило не раз і не два викручуватися з обіймів очевидної смерті, але це “геройство” рятувало нас ненадовго. Небезпека згущувалася і з кожним днем ставала очевиднішою. До того ж селяни почали нас цькувати большовиками, і ми змушені були обминати села. Це нас морально роззброювало цілковито, добивало... Коло замикалося. Боротьбі нашій наступав край... Перспектива групового самозбереження зникла безслідно. Треба було індивідуально самозахищатися; кожний думав про себе, як вислизнути з большевицького аркана неминучої мученицької смерті. Думав і я. Думав не про себе... Думав про родину: батьків, жінку, дітей... Яка доля їх чекає? Що з ними буде?.. Того факту, що я такий довгий час був у повстанцях, партизанив, бився з большевиками, ніхто не міг заперечити, ні затаїти. Большевики вже й моє правдиве прізвище знали. Тож доля моєї родини не переставала мене турбувати ні на мить... Ще коли я потайки навідував родину, то завжди благав батьків і жінку, щоб відмовилися від мене; щоб пішли до сільської управи і міліції та заявили, що я не тримаюся дому, невідомо де перебуваю, не піклуюся дітьми, жінкою, ні старими батьками. Просив і радив батькам і жінці, щоб звинувачували мене перед владою якнайтяжче, бо від моєї негативної характеристики буде залежати в немалій мірі їхня доля. Мої прохання й пораду родичі, особливо мама й жінка, рішучо відкидали”29.
Настала зима. Отаман Ґонта постановив розпустити загін. Прощання було гірким: побратими розуміли, що побачитися вони зможуть хіба на очній ставці в ЧК...
“Була сувора зима… – завершував оповідь про останні дні на Батьківщині Іван Лютий-Лютенко. – Троє нас, що вирішили бути разом до кінця, купили пару коней і сани, роздобули кілька мішків солі і так, “торгуючи сіллю”, добралися аж до Новограда-Волинська, де я мав знайомого Черепенка... В Черепенків застав я червоного отамана Котовського, що, як розповів мені Черепенко, залицявся до його сестри...
Повернувшись до своїх, я сказав, що в Черепенків гостює-випиває “груба червона риба” – Котовський. “Треба вбити! Підстежимо і застрелимо як собаку!” – вигукнули. Але, подумавши і порадившись, прийшли ми до висновку, що за смерть Котовського червоні помстяться: розстріляють всеньку родину Черепенків, а то, може, й усіх сусідів... Користуючись щирою порадою священика, пішов я до чоловіка – “кордонного фахівця”, і ми цієї ж таки ночі переплигнули кордон до Польщі”30.
Так завершився страдницький шлях отамана Ґонти на Батьківщині.

Еміграція

З України, окупованої росіянами, отаман Ґонта перейшов в Україну, окуповану поляками... І став знову Іваном Лютим. Почалася нелегка, понад півстолітня, дорога на чужині...
Він одразу зголосився до коменданта Корця та до полковника контррозвідки у Рівному... Потім був Львів, в’язниця в Перемишлі, колючі дроти табору для інтернованих вояків Армії УНР у Каліші. І знову тюрма, куди потрапив за підозрою у тому, що він більшовицький агент. Лютий-Лютенко швидко відчув на собі справжнє ставлення поляків до українців. Все ж із в’язниці його витягли жінки високих польських урядовців, яким він 1919 року допоміг виїхати з України до Польщі.
Отаман переїхав на Полісся, в с. Іванцевичі, де заснував Український еміграційний комітет, який розгорнув бурхливу культурницьку діяльність: завдяки Лютому-Лютенку почали діяти український хор, самодіяльний театр, українська школа... Це викликало занепокоєння місцевих польських властей.
Довідавшись, що дружина Валентина таки отримала розлучення, Іван Макарович одружився вдруге – на Ользі Лавренчик, яка незабаром подарувала йому сина Юрія (від першого шлюбу отаман мав Олександра та Марію, яка народилася вже після того, як він емігрував).
Іван Лютий зайнявся комерцією: торгував лісом, ялинками тощо. Не забував частину прибутку віддавати на українські потреби.
А українське культурне життя в Іванцевичах било джерелами. Відтак ставлення польської влади до Лютого-Лютенка помітно гіршало. Скориставшись ухваленням нової поправки до закону, якою українським та білоруським втікачам із СССР заборонялося жити в прикордонній смузі, поліція наказала Лютому-Лютенку забиратися з Полісся. “Тут вам не Україна!” – з ненавистю випалив воєвода Костек-Бернадський. Хочеш не хочеш, а треба було збиратися. І Лютий переїхав у корінну Польщу, в м. Мости, де влаштувався на фанерну фабрику. 
Хоч рішення

13 вересня 2011

Сова Микола, користувач 1ua
Микола Сова
Тема: ІСТОРІЯ ШПОЛИ

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА


Подпись: рідне МІСТО МОЄ

Шпола

Шпола — місто, районний центр Чер­каської області. За найновішими наукови­ми дослідженнями, географічний центр Ук­раїни знаходиться у Шполі.

У березні 1923 року Шпола стає район­ним центром (у складі Київської області).

У жовтні 1938 року Шпола отримує ста­тус міста.

У січні 1954 року Шполянський район увійшов до складу новоутвореної Черкась­кої області.

У1994 році Шпола відзначила своє 400-річчя. Друга сесія Шполянської міської ра­ди ЗО серпня 1994 року затвердила герб і прапор міста Шполи.

Шпола має давню історію. Неподалік міста виявлено поселення трипільської культури, скіфські кургани та ранньосло-в'янські поселення черняхівської культури.

Як свідчать польські архівні документи, вміщені у книзі 'Джерела історичні', ви­даній в XIX ст. дослідником О.Яблонським, поселення Шпола згадується в 1594 році.

Населення Шполи брало активну участь у Коліївщині (1768 рік).

У 1793 році, після возз'єднання Право­бережної України з Росією, Шпола стала містечком Брацлавського намісництва, з 1795,року — Вознесенського, а з 1797 року — Київської губернії. Основним заняттям жителів було сільське господарство.

Містечко переходило з рук в руки різних землевласників.

Поступово розвивалась промисловість. В 1812 році в Шполі виникла полотняна мануфактура. У 1851 році засновано пер­ший цукровий завод.

В 1866 році Шпола стала волосним центром Звенигородського повіту Київської губернії. її розвитку сприяло будівництво залізниці, що розгорнулося в 1874 році.

Події імперіалістичної війни, революції та громадянської війни залишили слід в історії нашого міста.

В роки Великої Вітчизняної війни тисячі шполян захищали рідну землю від німець­ко-фашистських загарбників. Бої за Шполу були особливо жорстокими (це був один із районів Корсунь-Шевченківської битви). 27 січня 1944 року 155-та танкова Червоно-прапорна бригада під командуванням під­полковника І.Прошина визволила місто.

1698 радянських воїнів загинуло при визволенні нашого району. Близько 10000 наших земляків пішло на фронт, з них — 6361 загинуло. Більше 600 чоловік загинуло лише з Шполи. їхні імена викарбувано на гранітних стелах біля обеліска Слави в міському парку Слави. Імена 10 Героїв Радянського Союзу увіковічнено на стелі, встановленій у парку у 2001 році.

Після визволення району шполяни доб­ровільно зібрали 1,1 млн. крб. на створен­ня танкової колони 'Колгоспник Шполян-щини'. За цей приклад героїчного грома­дянського подвигу Державний Комітет Обо­рони СРСР відзначив трудівників району пам'ятним Червоним прапором. На честь трудового подвигу жителів району в травні 1984 року в місті встановлено пам'ятний знак 'Танк Т-34'.

Після війни в місті розпочалася відбу­дова зруйнованого народного господар­ства. На шполянській землі зросло 17 Ге­роїв Соціалістичної Праці.

Наприкінці другого тисячоліття місто має потужну економічну базу. Великими промисловими підприємствами міста є швейна, кондитерська та меблева фабри­ки, елеватор, заводи продтоварів та запас­них частин, цукровий та молокозавод. В 2001 році промислові підприємства забез­печили найбільший приріст виробництва в області.

Місто має розвинутий аграрний сектор.

У місті функціонують 5 загальноосвітніх шкіл, районна школа мистецтв, спортивна школа, районна лікарня імені Братів Коло-мійченків, районна поліклініка, санітарно-епідеміологічна станція, 2 будинки культу­ри, кінотеатр, районна та міська бібліотеки.

В 1999 році в Шполі з'явився перший вищий навчальний заклад — філія Чер­каського інституту управління (нині Східно­європейський університет економіки та ме­неджменту).

Щедра Шполянщина талантами. У місті народилися заслужені діячі науки, профе­сори медицини О.С. та М.С.Коломійченки. Серед наших земляків — видатний громад­ський діяч, поет, прозаїк, перший голова Спілки письменників України І.Ю.Кулик, відомий єврейський поет і драматург І.Фе-фер, письменник-фантаст І.М.Росоховат-ський, народна артистка України Ж.Г.Тугай (Саратова), відома оперна співачка Л.М. Балановська, композитори Я.Й.Розен-фельд, Г.А.ФІнаровський, художник Е.Е.Ва­сильєв та багато інших.

Серед пам'яток архітектури XIX століття — палац Абази у Верхній Дар'ївці, пам'яток природи — Дар'ївський дендропарк, якому майже 150 років.

В березні 2003 року Шполянський ра­йон відзначив свій ювілей — 80-річчя з часу його створення.

В 2003 році вийшла книга В.В.Шевчука 'Історія Шполянського краю' (Черкаси; 'Відлуння-Плюс', 2003).

Підготувала Валентина ДЕМЧЕНКО, завідуюча відділом довідково-бібліографічної та краєзнавчої роботи центральної районної бібліотеки.


 

3 вересня 2011

Сова Микола, користувач 1ua
Микола Сова
Тема: ІСТОРІЯ ШПОЛИ

Роман КОВАЛЬ
КОЛИ КУЛІ СПІВАЛИ 
Біографії отаманів Холодного Яру і Чорного лісу

Чорний Ворон із-під Товмача

1919 року, коли Україна зануртувала протиросійськими повстаннями, з пітьми віків виринули тіні великих предків і зачали кривавий бенкет “зі свяченими ножами”. Воскреснули душі Залізняка і Ґонти: не одному отаманові козаки-повстанці подарували ці славні імена. Воскреснув отаман Голий, який колись у сиву давнину знищив зрадника Саву Чалого: дух Голого – дух нещадної помсти – вселився у Трохима Бабенка з наддніпрянського села Хрещатик. Воскреснув і козак Мамай: його ім’я прибрав боровицький отаман Яків Щириця (до слова, по матері – Мамай). Ожив і славнозвісний Байда: в нього перевтілився геніальний подільський отаман Яків Голюк – такий же безмірно хоробрий, як і Байда-Вишневецький.
Вернули із забуття Палій і Нечай, Сірко й Галайда, Богун і Підкова, Кармелюк і Кривоніс, Наливайко… Закрутили веремію по всій Україні новітні отамани гайдамаків, які дали свої імена наступним поколінням борців: Хмари, Чучупаки, Кібці, Яструби, Коршуни, Орли і Орлики. Любим зболеному серцю стануть повстанські імена Лютий, Ярий, Лихо, Біда, Ламай-Ярмо, Кривда, Грозний, Вовгура, Грім, Сатана, Чорт, Колючий, Сокира, Зірви-Голова. З’являться отамани з рідкісними іменами Ангел, Здобудь-Воля, Махомет, Нерон, Цісар, Чингісхан, Цезар… Вітром рознесе по всій Україні гучні прізвища: Зелений, Блакитний, Чорний, Карий, Темний, Жовто-Блакитний…
Поезія змішається з витонченим чорним гумором – і з’являться по вечірній зорі отамани з ніби чемними іменами Добрий Вечір, Не Журись, Око. З-за рогу хати зрадника-сексота виринуть і Чорні Маски, і Чорні Терористи, і Гнибіда, і Гуляйбіда, і отаман Темного Гаю Вільного гайдамацтва. 
А то на червоне військо насуне Чорна Хмара. А разом з нею прилетить і Чорний Ворон… У добу Визвольної боротьби декілька отаманів з гордістю носили цей грізний повстанський псевдонім. Адже Чорний Ворон – це крук, великий хижий птах із блискучим чорно-синім пір’ям, що живе подалі від людських осель, переважно в лісі.
Чи не найбільш відомим отаманом Чорним Вороном став Микола Скляр (Шкляр) із Жовтих Вод – насамперед завдяки Юрієві Горлісу-Горському, який яскраво змалював його у романі “Холодний Яр”. Менш відомі отамани Платон Петрович Черненко з Криворіжжя, Віктор Чекірда з Поділля, Петренко з Радомишльського повіту, Іван Якович Чорногузько з Піщаного Броду та Іван Якович Чорноусов зі Шполянщини. Доля у них склалася по-різному, але всіх їх об’єднує спільне повстанське псевдо – Чорний Ворон.
У більшовицьких документах прізвище Івана Яковича Чорноусова часом пишуть як Черновус. А можливо, він був Чорновус – відомо ж, що чекісти, люди переважно чужої культури, часто спотворювали (інколи до невпізнання) прізвища і псевдоніми повстанців. А може, був він Білоус, бо в більшовицьких документах зустрічається і “простий козак” Білоус (Чорний Ворон) із Новоукраїнки1...
Точна дата народження отамана невідома. Походив він, як казали, з-під Товмача. Діяв на початку 1920-х. 1921 року в його загоні було 150 піших і 25 кінних козаків, добре озброєних. А от кулемет на всіх мали лише один2.
Оперував Чорний Ворон у Звенигородському, Черкаському, Чигиринському повітах, зокрема в Холодному Яру, лісі Чута, в Лебединських і Шполянських лісах, у районі сіл Товмач, Водяне, Шестаківка, Мліїв, містечок Білозір’я, Мокра Калигірка і Златопіль, станції Сердюківка, Виноградського монастиря, міст Городища, Сміли, Черкас, Чигирина, Єлисаветграда, Знам’янки та ін. 
Ось що писали про отамана чекісти в “Доповіді таємно-інформаційного відділу при РНК УРСР, №154” від 23 серпня 1921 року: “Черный Ворон – непримиримо хитрый и тупой враг. Вот его письмо в штаб, присланное с его представителем (приводим с сохранением стиля): а посему я, Иван Якович Черный Ворон – Черноусов, доверяю осветить с положением задач оружия моего отряда тов. Дейкусу и Маскамблитину, что как они ознакомлены с моей личной совестью и моим положением. ЧИКУ (ЧК. – Ред.) уполномачиваю их в дальнейшем работать совместно на благоустройство соввласти и прекращение братской и другой крови. 
Будучи уже амнистированным, он, по донесениям агентуры, тайно продолжает убивать других амнистированных, выдавая это за деяния Советской власти, изменяющей своим обещаниям... (Амнистированные атаманы) ведут осторожную агитацию против Советской власти (Черный Ворон)…”3 
Видно, дався отаман окупантам взнаки, бо називали його чекісти “непримиримо хитрым и тупым врагом”. Нормальною мовою це означає, що Чорний Ворон був досвідченим і невловимим отаманом, який не піддався і на брехливі обіцянки “прощення”.
Хоч все ж, як бачимо, одного разу отаман на “амністію” піддався… Чорного Ворона селяни підтримували, може, і через те, що гасла його були прості і зрозумілі: “Бий комуністів і кацапів!”4 Про погляди отамана свідчать його відозви у вигляді віршів. Збереглася одна з них – “До населення України”, підписана трьома отаманами – Чорним Вороном, Бідою і Ламай-Ярмом. Ось ця відозва:

Українці! схаменіця! буде спати, гей, просніця,
Вже звернуло із півночі, протирайте свої очі.
Вже світові півні співають, а ви й досі ще спите,
Жиди братів ваших вбивають, а ви дома сидите.
Хіба ще вам не надоїло од жидів ховаця,
Свої хати кидать на встяж та в норах скитаця?
Чи не луче йти до гурту, та брати в руку зброю,
Та вигнати оцих Кацапів геть з Неньки додому.
Нехай ідуть у Кацапщину та там і воюють,
А то прийшли до нас у хату та тут порядкують.
Ану, брати, всі до зброї! годі вам журиця
Та станем за Україну з ворогами биця.
Треба биця з ворогами, щоб добиця волі,
Бо немає уже часу і нистало соли.
А це все нам наробили прокляті кацапи,
Зруйнували Україну і попалили хати.
А ви в норах сидите, наче вам не жалко.
Осталося із подвір’я чорненька кружалка.
А як би ви, Українці, зібралися вмісці, 
То було б тоді Кацапам і Жидам всім тісно.
Ану, брати Українці, подумайте гарненько,
Та сходьтеся по два, по три до нас помаленьку.
Ідіть усі Українці, як Ненькою довільні,
Та вижиним всіх ворогів, тоді будем вільні,
Тоді ненька Україна наc всіх пошанує,
Як по її широких ланах козак запанує.
І ни буде тоді в думці нам скитальна яма,
Тоді вільно Україні крикнем неньці: “Слава!”5

1922 року Лебединський полк Чорного Ворона входив до складу Холодноярської організації6. На той час вона мала ще три полки, їхні командири (Мефодій Голик-Залізняк і Денис Гупало), як і Чорний Ворон, були заступниками отамана Загороднього. 
Ось кілька більшовицьких зведень про працю Чорного Ворона. 19 липня 1922 року кременчуцький штаб Частин особливого призначення інформував начальника штабу ЧОН України і Криму: “Банда под руководством “Черный Ворон”. 100 штыков, 30 сабель. Месторасположение: Виноградский монастырь, Млеев, Городище, Белозерье, Смела Черкасского уезда. Банда Черного Ворона 11 июня сделала налет на торфяные разработки у Ивановской гребли, что в 7 верстах северо-западнее Смелы, и ограбила склады. П(олномочный) п(редставитель) начштаба Глазунов, п. п. начопер. Семенов. Верно: делопроизводитель Дьяконов”7.
А ось уривок з оперативного зведення штабу 25-ї дивізії від 22 липня 1922 року: “...Чигиринский уездучасток, по данным уездуполномоченного ГПУ, бандой, предположительно Черного Ворона, численностью до 20 конных, 20 июля произведен налет на управление раймилиции. Банда, захватив с собой начмилиции и 5 милиционеров, скрылась в неустановленном направлении...”8
Ось інші свідчення: “Состав б. Черного Ворона. По агентурным сведениям, банда Черного Ворона отказалась сдаться... Названная банда насчитывает до 150 штыков и 25 сабель с одним пулеметом. Бандиты хорошо вооружены. При банде есть три петлюровских представителя”9. 
“В Кременчугской губернии привлекает внимание вновь организовавшаяся банда Черного Ворона, действовавшая ранее мелкими отрядами, теперь соединившаяся в группу около 85 человек численностью в окрестностях Чигирина, Черкасс и в знаменитых Холодноярских и Чутовских лесах”10. 
“Объединенная банда Черного Ворона и Кубанца, оперировшая до истекшого периода в Лебединском и Шполянском лесах, за истекший период на территории Чигиринского уезда не появлялась. С приходом в Лебединский район 102 батальона войск ГПУ банда Черного Ворона перебралась в Звенигородский уезд в район села Толмач, где 26 июня между селами Толмач и Водяное имела бой с означенным батальоном, в результате которого батальон потерял 3 лошадей убитыми, тачанку, пулемет, кроме того, убито два красноармейца, первый – помощник комисара, второй – разведчик, и ранен командир батальона... Черный Ворон тяжело ранен... Бой продолжался четыре часа. Количество бандитов доходило до 100 человек, из них 30 сабель, так как к моменту боя в банду Черного Ворона влились две неизвестных банды Звенигородского уезда”11.
“Златопольський район. Оперирует банда Черного Ворона, численностью около 45 человек, которая часто переходит в Звенигородский уезд”12. 
“…Банда Черного Ворона, численностью 30 сабель, и Завгороднего, 15 сабель. Последнее время обе банды действуют вместе. Банда Черного Ворона пополняется и ведет активную борьбу. 12 августа 1922 г. бандой Черного Ворона были разбросаны прокламации с призывом “Бей коммунистов и кацапов”. Объединенная банда Черного Ворона и Завгороднего имеет задание ворваться в Каменку... С каждым днем губтройкой раскрывается и находится все больше агентов Завгороднего и Черного Ворона. В план заговора входило убивать ответственных работников”13. 
Колишні петлюрівці, а потім секретні агенти ЧК Трохименко-Гамалія і Терещенко (Завірюха-Степний) вже зовсім близько підкралися до отаманів Холодного Яру. Звісно, чекісти представлялись як українські підпільники. 
18 серпня провокатор Завірюха домовився про зустріч з отаманами в Чорний ліс. “В 4 год. дня на просіці з’явилась кавалерія, близько 45 вершників, серед них Степний впізнав отамана Гупала... – писав сексот. – Гупало представив Степному отаманів Загороднього та Залізняка. Останні запросили Степного йти до лісу, в табір, де лежав хворий отаман Чорний Ворон. По дорозі до лісу до них приєдналась ще кавалерія, чоловік 30 з двома кулеметами.
Пройшовши трохи лісом, зустріли загін піхоти у 80 чоловік, озброєний трьома кулеметами “Максим”... Проходячи через густі кущі, Степний побачив, що там лежить людина з довгою широкою чорною бородою, довгим волоссям, біля нього гвинтівка, наган і глечик з молоком. Степний підійшов до нього і привітався. Чоловік поцілував його і сказав: “Чорний Ворон”.
Завгородній наказав усім козакам відійти в сторону і запросив сотенних. 
Зібралося чоловік одинадцять, і засідання відкрили. Степний розповів їм про роботу штабу Чорноморської групи, закликав отаманів до міцного об’єднання. Дав у руки накази, шифр… на що Чорний Ворон відповів: “Накази штабу групи виконувати буду, але ніяких перегрупувань в інші райони робити не збираюсь і ні на які з’їзди не поїду, працювати буду в районі Знам’янка – Білозір’я – Товмач – Шестаківка – Холодний Яр – Єлисаветград. Тут я, як і Залізняк, Завгородній і Гупало, користуємось авторитетом у населення, а тому я працювати буду тільки в цьому районі…”
Коли Степний запитав отаманів, скільки вони можуть виставити шабель під час загального повстання і в даний момент, Загородній відповів, що чисельності на цей час не знає, а під час повстання разом з Чорним Вороном, Залізняком і Гупалом зможе вивести близько тисячі людей. Крім того, Загородній вказував, що у нього є два загони, які оперують в Чигиринському повіті... Очолюють ці загони Приймак та Мороз...”14
Ось яку оцінку дав сексот Завірюха (Степний) Чорному Ворону і його начальнику штабу: “Чорний Ворон – високого зросту, чорна довга борода, довге волосся до плечей, очі чорні, вираз обличчя суворий, серйозний, політично грамотний, син селянина, одягнений у захисне, пише вірші та українські пісні, називає себе поетом. Залізко-Залізняк – начштаба Чорного Ворона, одягнений в “защитное”. Росту вище середнього, голений, стрижений під машинку, невеликі світло-русі вуса. Очі сірі, викликає враження суворої людини. Політично неграмотний. Син селянина, простий сільський хлопець, років 30. Сім’я його, як він говорить, знищена”15.
Зрадник Завірюха підбадьорював партизанів, казав, що скоро почнеться широке повстання проти совєтської влади, дату якого невдовзі визначать самі отамани на спільній нараді. На неї він і запрошував…
Інтуїція не підвела Чорного Ворона і цього разу: до Звенигородки на нараду, організовану чекістами, він не поїхав, хоч його і наполегливо запрошували. А от Загородній довірився провокаторам. Він і себе, і друзів підвів під дурного хату. 29 вересня 1922 року Загородній, Голик-Залізняк і Денис Гупало та їхні охоронці Компанієць, Ткаченко і Добровольський у більшовицький капкан таки потрапили… 
В оперативному зведенні Кременчуцького штабу ЧОН за 8 листопада 1922 року стверджується, що 29 жовтня 1922 року біля с. Москаленки, що за 25 верст від Сміли, відбувся бій об’єднаного загону міліції і самоохорони с. Ротмістрівка з “бандою Чорного Ворона чисельністю 6 чоловік”. У цьому бою, стверджували червоні, було вбито Чорного Ворона та ще одного партизана. Закінчується інформація так: “Труп Черного Ворона опознан местным населением и амнистированными бандитами и в Черкассах сфотографирован”16. Так це чи ні, не знаю, принаймні у “Доповіді про політичний стан Черкаського округу з 1926 р.” стверджується, що загін Чорного Ворона ліквідовано 6 червня 1925 року17. А можливо, і далі він продовжував боротьбу, адже у своїх документах окупанти часто бажане видавали за дійсне.,

 

22 липня 2011

Сова Микола, користувач 1ua
Микола Сова
Тема: ІСТОРІЯ ШПОЛИ

НАШІ СЛАВНІ ЗЕМЛЯКИ

Золоті голоси Шполянщини

До 120-ої річниці від дня народження Олександра ГРОДЗИНСЬКОГО та до 110-ої річниці від дня народження Никифора БОЙКИНІ.


Шполянщина — край пісенний, ба­гатий на таланти, щедрий на прекрас­них і відомих людей. Серед них оперні виконавці — Олександр Олександро­вич Гродзинський (1891—1973 рр.), уродженець с. Скотареве, та Никифор Михайлович Бойкиня (1901—1998 рр.), уродженець с. Товмач.

Український співак (бас) і педагог, за­служений діяч мистецтв УРСР (1969 р.) Олександр Олександрович Гродзинсь­кий народився 10 червня 1891 року Навчався в Київському університеті (1913) і одночасно в Київській консерва­торії. Під час Першої світової війни був евакуйований до Саратова, а з 1922 по 1925 роки продовжує навчання в Київ­ській консерваторії у класі професорів Е.Гандольфі та М.Чистякова.

31925 по 1954 роки — соліст Київсь­кого театру опери та балету, а в 1949— 1971 роках — викладач Київської кон­серваторії.

Найкращі оперні партії: Пацюк, Кон-чак, Гремін («Різдвяна ніч» М.Лисенка, «Князь Ігор» О.Бородіна, «Євгеній Онєгін» П.Чайковського).

Серед його учнів — М.Кондратюк, Г.Дранов, А.Мокренко, М. Полуденний, М.Сліпченко, Л.Сільвестров, Ю.Жеже-рун.

Український і російський співак (баритон), народний артист РРФСР (1957 рік), лауреат Державної премії

СРСР (1951 рік) Никифор Михайлович Бойкиня народився 15 червня 1901 ро­ку Важко сказати, коли у Никифора на­родилася мрія стати професійним співа­ком, але сина селянина з Товмача пісня вабила з дитинства. Трудовий шлях роз­почав телеграфістом, працював у сіль-госпкооперації, на цукровому вироб­ництві, служив в армії, постійно зай­мався у хорових і драматичних гурт­ках. В 1930 році вступає до Дніпропет­ровського музично-театрального техні­куму і дебютує як драматичний артист. 31932 року спеціалізується на вокаль­ній підготовці і по закінченню технікума в 1935 році стає солістом Дніпропетров­ського театру опери і балету, в якому працює до 1944 року. В 1944—1947 роках — соліст Харківського академіч­ного театру опери і балету імені М.Ли­сенка. З 1947 по 1963 рік — соліст Пермського державного театру опери та балету. Репертуар співака налічує понад 50 партій.

«Талант, якщо він справжній, завж­ди криє в собі більше, ніж можуть по­бачити непосвячені», — сказав якось Гете. Справжні таланти багатогранні. Саме через те вони й щедрі.

Никифор Михайлович багато гастро­лює — в 1956 році до Чехословаччини, з успіхом виступає на сценах Праги.

«Для мене дорогі всі ролі, які я ви­конував. В кожній оперній партії нама­гався проникнути в психологію і духов­ний світ героя, усвідомити особливості епохи. Все робив, щоб принести гляда­чеві радість», —так говорив про свою творчу працю наш земляк Никифор Михайлович Бойкиня.

Підготувала Альона ТИРСІНА, бібліограф центральної районної бібліотеки.


 

11 червня 2011

Сова Микола, користувач 1ua
Микола Сова
Тема: ІСТОРІЯ ШПОЛИ
                                                ВІКТОР  ШЕВЧУК

                                І СТОРІЯ  ШПОЛЯНСЬКОГО  КРАЮ

                     У НЕЗАЛЕЖНІЙ УКРАЇНІ

 

 

СОЦІАЛЬНА СФЕРА

Перехід до ринкових економічних відносин вию суперечливі і складні процеси в розвитку соціальної сфє Шполянщині. Внаслідок скорочення виробництва, особ. першій половині 90-х років XX ст. з'явилось безробіття. ІНІ ще більше скорочувала купівельну спроможність насе Рівень життя більшої частини населення знизився, що є < з причин чималого впливу лівих політичних сил в райої

З початком зростання виробництва на рубежі ХХ-ХХІ і зниженням інфляції після запровадження гривні де  частини жителів району поліпшився. Населення все більше коштів стало відкладати як заощадження в банках. Так, за 2002 рік заощадження жителів району виросли на 41,9% і перевищили 2,2 мільйона гривень. (Гязета 'Шполянські вісті' від 18лютого 2003р.). Поліпшуються і побутові умови населення. Майже всі жителі Шполи перевели опалення своїх будівель на природний газ. Інтенсивно газифікуються деякі села району, зокрема Матусів, Мар'янівка, Лебедин, Сигнаївка. Продовжується реконструкція доріг у районі. Цьому сприяє і початок роботи в серпні 2001 року асфальтно-бетонного заводу Шполянської шляхової ремонтно-будівельної організації.

Незважаючи на недостатнє фінансування з бюджету, в районі вдалося зберегти в основному діючу мережу медичних установ. На початок 2003 року в Шполі продовжувала діяти центральна районна лікарня на 260 лікарняних ліжок, районна поліклініка, санітарно-епідеміологічна станція. У селах району функціонували З дільничні лікарні в Лебедині, Матусові і Лип'янці, 5 амбулаторій — в Лозуватці, Василькові, Сигнаївці, Водяному і Антонівці, 28 фельдшерсько-акушерських пунктів. У цих закладах працювало 126 лікарів, у тому числі 106 — в Шполі, 310 середніх медичних працівників, в тому числі 241 — в Шполі. Завдяки їх наполегливій і сумлінній праці в районі не було допущено поширення інфекційних хвороб. Прикладом в роботі є заслужені лікарі України Микола Степанович Волик, головний лікар Шполянської центральної зайонної лікарні, завідувач неврологічним відділенням районної лікарні Микола Федорович Кольва, лікарі-педіатри Ганна Іванівна Заїка і Любов Григорівна Попелюшко. (Дані кабінету статистики районної поліклініки за січень 2003 р.).

У галузі освіти, незважаючи на скорочення кількості працюючих, вдалося добитися певних успіхів. Збережено мережу освітніх закладів. На початок 2003 року в районі функціонувало 32 загальноосвітні школи, у тому числі 22 школи І-ІП ступенів, 9—ї-її ступенів і одна школа І ступеня в Сердегівці.У них працює понад 650 вчителів, які навчають понад 7000 учнів. До послуг учнів різні позашкільні заклади — дві спортивні школи, районна школа мистецтв, будинок школяра, станції юних натуралістів і техніків. Крім того, в Шполі в районі Верхньої Дар'ївки функціонує школа-інтернат інтенсивної педагогічної корекції, в якій виховується 170 дітей з усіх районів області, а в селі Васильків працює професійно-технічне училище №44. До послуг старшокласників міжшкільний районний навчальний комбінат, де учні оволодівають масовими професіями. (Дані методичного кабінету відділу освіти райдержадміністрації на січень 2003 року).

За роки незалежності школа України вступила в етап реформ, який триває і нині. Спочатку було переглянуто зміст навчальних програм і почато випуск нових підручників. Введено нові предмети: історія України, основи інформатики, народознавство, почалася комп'ютеризація навчальних закладів. У 2000-2001 навчальному році розпочався перехід з 5-бальної на 12-бальну систему оцінювання навчальних досягнень учнів. Почався перехід на 12-річний термін здобуття середньої освіти. Поставлене завдання створити нову, особистісно-орієнтовану систему освіти, яка повинна краще враховувати індивідуальні особливості кожної дитини. Важливу роль у цьому відіграє поглиблене вивчення предметів, яке вперше було розпочато в школах №1, 2, 3 міста Шпола та в Лебединській школі №2. Крім того, в районі розроблена Програма роботи з обдарованими дітьми, підсумком реалізації якої є участь у різних олімпіадах, конкурсах, виставках, фестивалях. Зокрема, учні шкіл району постійно займають призові місця в конкурсах наукових робіт Малої академії наук. Зокрема у 2003 році 7 учнів нашого району стали призерами обласниго етапу конкурсу наукових робіт МАН. А учень міскої школи №2, Ткачук Андрій, став переможцем обласного етапу конкурсу в секції електроніки та приладобудування з роботою 'СЕ)-сЬап§ег' для комп'ютера.  Згодом він став ще й учасником Всеукраїнського етапу конкурсу учнівських наукових робіт, де виборов друге місце. Науковим керівником в роботі здібного учня був вчитель-методист Дишлюк Віталій Семенович, (газета 'Шполянські вісті' за ЗО травня2003 року). Щороку від 2 до 6 учнів району стають призерами обласних олімпіад з основних навчальних предметів.

Відроджуються національні традиції нашого народу. Значну роботу в цьому напрямі проводить науково-етнографічне товариство 'Струмочок' (керівник Л.Рінкевич) у Кримківській школі І-ІІ ступенів, яке діє з 1989 року. У Нечаївській школі I-III ступенів плідно працює в напрямі розвитку народного декоративно-прикладного мистецтва вчитель трудового навчання і образотворчого мистецтва М.Клімашевський.

Нові завдання в системі освіти вирішуються в кінцевому підсумку вчителем — основною фігурою навчально-виховного процесу в школі. У сучасних умовах особливо гостро постає питання про творчого вчителя, спроможного в різних педагогічних ситуаціях знайти новаторські підходи вирішення нових питань сучасної освіти. З метою виявлення таких вчителів і популяризації їхнього педагогічного досвіду в незалежній Україні започатковано проведення Всеукраїнського конкурсу 'Учитель року'. Представники Шполянщини активно беруть участь у його проведенні, а 4 вчителі стали призерами обласного етапу Всеукраїнського конкурсу. Це Ольга Віталіївна Килимиста (вчитель початкових класів міської школи №2 — у 1996 році), Сергій Олександрович Осаула (вчитель правознавства Лебединської школи №2 — у 1998 році), Наталія Петрівна Задорожня (вчитель української мови і літератури Лебединської школи №2 — в 2000 році) і Віктор Васильович Шевчук (вчитель правознавства міської школи №1 — у 2002 році).

Є здобутки у тренерів Шполянської і Матусівської дитячо-юнацьких спортивних шкіл, де почали свій шлях майбутні відомі спортсмени. Зокрема, у заслуженого тренера України  В.М.Оберемка зі Шполянської ДЮСШ тренувався Олександр Богач, штовхач ядра, який у 1993 році на чемпіонаті світу з легкої атлетики в Канаді зайняв 3 місце, штовхнувши ядро на 20 м 63 см. Він став у 1996 році бронзовим призером літніх Олімпійських ігор в місті Атланта (США), пославши ядро на 20 м 50 см. (Газета 'Шполянські вісті'від З серпня 1996р.) Інший тренер з легкої атлетики Шполянської ДЮСШ Р.І.Фуркало за останні 7 років підготувала двох відомих спортсменів України — Володимира Пасєку і Олександра Гречка. Володимир Пасєка в 1993 році став чемпіоном Європи серед юнаків в естафетному бігу 4x100 метрів. Олександр Гречко в 2002 році став чемпіоном України з бігу на 8 кілометрів.

У вересні 1999 року в Шполі відкрилась філія Черкаського інституту управління недержавної форми власності, де студенти можуть почати здобуття вищої освіти за кошти своїх батьків. Так наш райцентр став частково студентським містом.

 

ДУХОВНІСТЬ

Незважаючи на труднощі становлення молодої Української держави, в нашому районі вдалося зберегти мережу культурно-освітніх установ. На початок 2003 року на Шполянщині працював районний будинок культури у центрі Шполи, міський Будинок культури в районі Чепурівки, 22 сільські будинки культури і 5 клубів у невеликих селах району. Функціонують також районна та 32 сільські бібліотеки, Шполянська районна школа мистецтв, Сигнаївська дитяча музична школа. В усіх цих закладах працює 168 культурно-освітніх працівників. (Дані відділу культури Шполянської районної державної адміністрації на 1 січня 2003 р.). їхніми зусиллями створено чимало творчих колективів, серед яких 13 - народних. Зокрема, хор Шполянського районного будинку культури створений майже 30 років тому Миколою Ковалем, нині завідувачем районного відділу культури, має багатий репертуар різноманітних художніх творів, завоював звання   

 

 

народного. Колектив неодноразово виступав на різних фестивалях і конкурсах. Зокрема, у грудні 2001 року хор брав участь у третьому Всеукраїнському фестивалі-конкурсі колективів народного хорового співу імені Порфирія Демуцького, який проводився в Києві на сцені палацу 'Український дім'. За результатами фестивалю шполянський хор став лауреатом другого ступеня. (Газета 'Нова доба' від 13 грудня 2001 року).

Заслуженою популярністю користується в районі вокально-інструментальний ансамбль 'Срібні струни'. На Шполянщині творять чимало самодіяльних композиторів, одним з яких є Володимир Постолака з села Капустине. Він написав понад 100 пісень, переважно на слова поетів Черкащини. Частину з них видав у збірці під назвою 'Акорди серця', яку видало у 1995 році видавництво 'Інлес' у Черкасах. В.Постолака створив самодіяльний пісенний колектив 'Чотири броди', який користується популярністю в районі. У 2001 році митець став володарем головного призу конкурсу з нагоди 10-річчя незалежності України, проведеним обласним управлінням культури і Черкаським відділенням Всеукраїнської національної музичної спілки. Композитор отримав за представлені на конкурс 17 творів Кубок '10 років незалежності України' і кольоровий телевізор. (Газета 'Шполянські вісті' від 23 серпня 2001 року). Продовжує плідно працювати В.Постолака і в наші дні.

У грудні 1999 року в Шполі почало роботу місцеве районне телебачення, яке забезпечує жителів краю детальною інформацією про життя в районі. Таку ж роль відіграє і районна газета 'Шполянські вісті', редакцію якої більше 10 років очолює А.Вікторук.

Пам'ять про минуле зберігають матеріали краєзнавчих музеїв, о діють в районі, зокрема сільський в селі Скотареве і гіебединського насіннєвого заводу. У 2001 році відроджено ІІполянський районний краєзнавчий музей.

На початку 2003 року з ініціативи подружжя вчителів Іллі та Валентини Коливаїв в селі Лебедин було відкрито культурно-просвітницький центр 'Світ краси'. Меценатську допомогу в його відкритті надало подружжя підприємців Володимир і Людмила Плохути, які теж родом з села Лебедин. У 'Світі краси', який розмістився в одній з кімнат приміщення сільської ради, розміщено багато репродукцій картин, придбаних засновниками центру. Мету його створення І.І.Коливай сформував так: 'Світ краси' — це передусім ідея. Вона полягає в тому, щоб підштовхнути кожну людину вдосконалювати свій духовний світ, виховувати почуття на високих зразках мистецтва'. (Газета 'Шполянські вісті' від 21 лютого 2003 р.).

Шполянська земля зростила немало талантів, які і зараз працюють в царині культури і відомі в Україні: письменники Катерина Мотрич і Михайло Слабошпицький, поети Микола Томенко і Володимир Гончаренко.

Михайло Слабошпицький відомий і як літературний критик, і як автор художніх творів 'Марія Башкирцева', 'Душі на вітрах' та інших. У 2000 році видав навчальне видання 'З голосу нашої Кліо', рекомендоване Міністерством освіти і науки як посібник при вивченні історії в школах нашої держави.

Катерина Мотрич стрімко увірвалась 30-річною в літературний світ, написавши в 1978 році збірку новел 'Соняхи'. Потім було чимало інших прозових творів. А в 2001 році побачив світ її епохальний роман 'Ніч після сходу сонця', який є унікальним за масштабністю зображуваних подій (останні 2000 років) і сюжетними лініями. У творі переплелись сувора історична реальність і фантастика, правда віків і гостросюжетні сторінки детективу. Суттю роману є роздуми письменниці над тисячолітньою історією українського народу, над причинами його страждань. Завдяки цьому художній твір набирає рис публіцистичності. Своєрідність деяких висновків, зроблених письменницею, зробили твір надзвичайно популярним. Він став свого роду бестселером серед інтелігенції України на початку XXI століття. У листопаді 2002 року К.Мотрич відзначала 55-річчя і приїхала до земляків на Шполянщину. На зустрічі з поціновувачами    І творчості, яка відбулась в районній бібліотеці, вона поділилась :воїми думками про літературу в сучасній Україні, і зокрема висловила думки щодо свого останнього роману 'Ніч після сходу :онця'. У кінці зустрічі відповіла на задані їй питання.

Серед сучасних жителів Шполянщини також є люди, які пробують сили в царині літератури. Час від часу їх поетичні і прозові •вори друкуються на сторінках районної газети 'Шполянські вісті'. Срім того, в останні роки окремими виданнями вийшли збірки юезій місцевих поетів Л.Проковської, О.Зеленюка, І.Коливая.

Отже, культурне життя Шполянщини продовжує розвиватись, іезважаючи на труднощі, наповнюючись новим, національним містом.

Роки після здобуття Україною незалежності характерні також елігійним відродженням. Держава припинила переслідування елігії і втручання в діяльність церков. Тому на Шполянщині почало иникати багато нових релігійних громад. Більшість з них належить країнській православній церкві Московського патріархату (УПЦ-1П). Також діють релігійні громади Української православної еркви Київського патріархату (УПЦ-МП) і Української зтокефальної православної церкви (УАПЦ).

У 1999 році в Шполі було завершено спорудження нової їиколаївської церкви, яка підпорядковується керівництву УПЦ-МП.

Ще в 1995 році в приміщенні колишньої будівлі хімчистки дкрито церкву святих Петра і Павла, яка підпорядковувалась їрівництву УАПЦ. Невдовзі було зроблено велику перебудову зиміщення: надбудовано куполи і дзвіницю, перефарбовано лни, змінено внутрішнє планування кімнат. Так, поруч зі адіоном з'явилась компактна будівля ще одного православного >аму в Шполі. Проте в 2002 році храм перепідпорядкований УПЦ-П. На цю подію прибув патріарх Філарет з Києва, який освятив фкву під назвою Різдва Пресвятої богородиці. Храму було шернуто і'мя кам'яної церкви, яка знаходилась у районі стадіону >ула зруйнована комуністами в 30-і роки XX ст. І Під юрисдикцію УПЦ-КП перейшла й релігійна громада  Преображенської церкви в селі Лебедин, яка зараз реставрується. (Дані управління внутрішньої політики Шполянської районної державної адміністрації на 1 лютого 2003 р.).

Крім того, на початку 90-х років відновив діяльність і Лебединський жіночий монастир, який не діяв з 1963 року. Тут знову поселились черниці і почалася відбудова двох церков монастиря і келій.

Після проголошення незалежності України вперше дістали змогу відкрито проводити молитовні зібрання, не боячись переслідувань з боку державних органів, релігійні організації різних напрямів протестантської віри.

Підсумовуючи розвиток нашого краю в роки після здобуття Україною незалежності, ми можемо зробити висновок, що попри труднощі сьогодення жителі Шполянщини дивляться в майбутнє з вірою і оптимізмом. Підтвердженням цього також є стабілізація економіки району і початок зростання виробництва більшості видів продукції в останні роки. Зростає інтерес шполянців і до свого історичного минулого, багатьма сторінками якого ми вправі гордитися. Особливо активізувалась робота в цьому напрямі в останні роки, коли наш район готувався до свого ювілею — 80-річчя з часу його створення.

У березні 2003 року ці заходи завершилися урочистими зборами і святковим концертом в Шполянському районному Будинку культури, на якому було багато гостей, представників різних поколінь шполянців, які внесли особистий вклад у розвиток нашого району. Під час цих урочистостей вперше офіційно прозвучала інформація про те, що за найновішими науковими дослідженнями географічний центр України знаходиться саме в місті Шпола. Цей факт буде ще одним джерелом гордості наших земляків за свою прекрасну і прославлену Шполянщину.

 


 

 


31 травня 2011

Сова Микола, користувач 1ua
Микола Сова
Тема: ІСТОРІЯ ШПОЛИ
                                    ВІКТОР  ШЕВЧУК

                          І СТОРІЯ  ШПОЛЯНСЬКОГО  КРАЮ

 

 

 

У НЕЗАЛЕЖНІЙ УКРАЇНІ ПОЛІТИЧНЕ ЖИТТЯ

Після проголошення Україною незалежності швидко почала формуватись демократична політична система. Люди сміливіше висловлювали свою думку з різних питань суспільного розвитку. Створювались нові політичні партії і громадські об'єднання. Ці процеси торкнулися і нашого району, де було засновано місцеві осередки різних політичних партій. На початок 2003 року їх зареєстровано на Шполянщині 35. Найчисельнішими в нашому краї є осередки СДПУ(о), Аграрної і Селянської партій. (Дані відділу внутрішньої політики Шполянської райдержадміністрації на початок 2003 р.).

Доросле населення Шполянщини активно брало участь у виборах до Верховної Ради України в 1994,1998 і 2002 роках та у президентських виборах у 1991, 1994 і 1999 роках, у всеукраїнських референдумах 1 грудня 1991 року і 16 квітня 2000 року. На парламентських виборах 1994 і 1998 року більшість виборців району проголосувала за представників лівих сил. Це пояснюється різними факторами, зокрема і тим, що один з лідерів Селянської партії, нині він перебуває в лавах Комуністичної партії, Олександр Ткаченко, сам родом зі Шполи, сприяв діяльності лівих політичних сил. Він двічі, в 1994 і 1998 роках, балотувався на виборах до Верховної Ради по одномандатному виборчому округу; до складу якого входив Шполянський район, і здобув перемогу. У 1998-2000 роках О.Ткаченко був Головою Верховної Ради України. Проте аналіз підсумків виборів до Верховної Ради України в 1998 і 2002 роках показує падіння впливу лівих сил.

На виборах народних депутатів по одномандатному виборчому округу №195, до складу якого входив наш район, перемогу в 2002 році здобув Сергій Терещук, представник правоцентристського виборчого блоку 'За єдину Україну'. (Гізета 'Шполянські вісті' від 2 квітня 2002р.).

За останні роки в районі утворилась, згідно з новоюКонституцією України, нова організаційна форма виконавчої влади — Шполянська районна державна адміністрація. її очолювали В.М.Мишалов (до червня 1999 років), М.М.Гончаренко (з липня 1999 по липень 2000 років), В.Ю.Шварцман (з вересня 2000 по лютий 2003 року). А в червні 2003 р. новим головою Шполянського районої держадміністрації призначено С. В. Гребенюченка. Завдяки зусиллям районної держадміністрації вдалось стабілізувати соціально-економічне становище в районі, а з 2000 року почалось зростання виробництва як у промисловому, так і в аграрному секторах економіки району.

Населення району бере участь у відзначенні нових державних свят—Дня незалежності (24 серпня) і Дня Конституції України (28 червня).

В цілому політична ситуація на Шполянщині розвивається в напрямі зміцнення стабільності і прогнозованості.

 

ЕКОНОМІКА

На час проголошення незалежності України Шполянщина була чималим за потужністю господарським комплексом. У районі функціонувало 28 колгоспів і два радгоспи — в Шполі і Матусові, в складі яких існували великі підприємства по відгодівлі великої рогатої худоби. Працювали майже два десятки промислових підприємств і кілька будівельних організацій. Найбільші серед них — цукровий, машинобудівний, 'Оріон', продтоварів, хлібо- та молокозавод, дві швейні, меблева і кондитерська фабрики та елеватор, які знаходяться в Шполі. Потужними були Лебединський насіннєвий завод, цукровий і комбікормовий заводи в Матусові, Сигнаївський комбінат хлібопродуктів, Васильківський цегельний завод. Діяла Шполянська шляхова ремонтно-будівельна організація (автодор), дві пересувні механізовані будівельні колони, автопідприємство №17150,об'єднання району електричних мереж, газове господарство, тепломережа, підприємства зв'язку. Вони—об'єкти державної або колгоспної власності, різниця між якими щодо методів управління була невеликою.

90-і роки XX ст. характерні зміною форм власності господарських суб'єктів і переходом до ринкових методів економічного розвитку. Підприємства роздержавлено і приватизовано. Спочатку більшість промислових підприємств стала власністю трудових колективів, частина з них перетворилась в акціонерні товариства, наприклад, насіннєвий завод в Лебедині, швейні фабрики в Шполі, молокозавод, цукрові заводи в Матусові й Шполі та інші підприємства. Але пристосуватись до ринкових умов змогли не всі. Наприклад, збанкрутував і припинив діяльність Матусівський цукрозавод. На інших підприємствах відбулася переприватизація: контрольний пакет акцій перейшов до нових власників. Це стосується, зокрема, Шполянського цукрового заводу, 'Оріону', двох швейних фабрик і молокозаводу в Шполі. Нові власники прикладають зусиль, щоб внести нове дихання в діяльність цих підприємств. Так, власник Шполянського цукрозаводу фірма 'Експотрейд' інвестувала в 2001 році у відновлення роботи підприємства понад 6000000 гривень, встановивши нове обладнання і перевівши заводську котельню з мазуту на економічніший природний газ. Було укладено договори на поставку сировини з господарствами не лише Шполянського, а й суміжних районів Черкаської і Кіровоградської області. У вересні 2001 року після дворічної перерви в роботі завод знову запрацював. Кілька сотень робітників почали отримувати зарплату. (Газета 'Нова доба' від 4 жовтня 2001 р.).

У роботі приватизованих промислових підприємств є ще чимало труднощів і проблем, для переборення яких потрібні інвестиції і компетентне керівництво в нових, ринкових умовах господарської діяльності.
  Великий шлях реформ пройшов і аграрний сектор Шполянщини. У 1992 році на базі колишніх колгоспів створено 31 колективне сільськогосподарське підприємство. Шполянський і Матусівський радгоспи були реформовані в акціонерні товариства. У 1999-2000 роках пройшов новий етап реформування на селі: на базі колективних сільськогосподарських підприємств утворено господарські товариства на основі приватної власності на землю. Більшість селян Шполянського району віддала перевагу такій організаційній формі, як ТОВ (товариства з обмеженою відповідальністю). Лише в Терешках на базі колишнього КСП було утворено ЗАТ (закрите акціонерне товариство). Частина селян вирішила взяти свої земельні паї натурою і самостійно займатись фермерством. Але таких у районі поки що не дуже багато. Процес пошуку кращих організаційних форм ведення господарства триває і нині.

Якісно новим явищем у районі став швидкий розвиток малого і середнього підприємництва, яким займається нині більше 500 осіб. Найбільше з них діють у торгівлі, яка приносить найшвидше отримання прибутків. Завдяки цим підприємцям ринок району наповнився різноманітними продовольчими і промисловими товарами. Нові торговельні заклади вражають новітнім оформленням, чистотою приміщень, великим вибором продукції. Для координації дій і пошуку шляхів переборення існуючих економічних труднощів в 2000 році було утворено раду підприємців Шполянського району на чолі з П.Мальчиком. Для вирішення подібних питань 20 керівників промислових підприємств району в грудні 2001 року також утворили свою структуру—організацію роботодавців Шполянського району. На жаль, розвиток сучасного виробництва привів до значного забруднення зовнішнього середовища.

До цих пір невирішеними залишаються екологічні проблеми в районі. Особливо актуальне це питання для міста Шпола, де ніяк не завершиться введення в дію міських очисних споруд. Через це підприємства міста виливають у річку Шполку майже 1 млн.мЗ використаної під час виробничих процесів води. Внаслідок цього річка Шполка на відрізку від міста Шпола до селища Єркн перетворилась у найбруцнішу річку Черкаської області. Газифікація житлового сектору і переведення на газове опалення котелень підприємств Шполи значно покращиш стан атмосферного повітря в місті. У підприємстві тепломереж зараз функціонує 9 газових котелень, які забезпечують теплом і гарячою водою майже 3000 мешканців багатоквартирних будинків, обігріваючи майже 60000 кв.м житлової площі. Також ці котельні обігрівають бюджетні установи і організації, площа яких становить майже 70000 квадратних метрів. Позитивне значення для екологічного стану в місті мало завершення спорудження в грудні 1996 року об'їзної автомобільної дороги навколо Шполи довжиною 5,5 км з транспортними розв'язками, що значно зменшило забруднення населеного пункту спрацьованими газами автомобільних двигунів.

Кілька населених пунктів Шполянщини, які найбільше постраждали від катастрофи на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесені до території з підвищеним рівнем радіоактивного забруднення: Капустяне, Іскрене, Лозуватка, Васильків. Тому жителі цих населених пунктів отримали ряд пільг згідно чинного законодавства.

 

 

 

 

 

 

 

29 травня 2011


4


  Закрити  
  Закрити  

Розробка вебсайтів/мобільних додатків
+Реклама, питання по сайту
+380935941984 (Viber, WhatsApp, Telegram)